Prázdninový příměstský tábor v Zásadě


V letošním roce, kdy dlouhou dobu nebylo jasné, jestli bude možné realizovat letní tábor tak jak bývalo obvyklé, jsme se rozhodli pro formu příměstského tábora v Zásadě. Tábor proběhl od neděle 18. července do pátku 24. července 2021. Na dobu této akce jsme měli pronajatou sokolovnu v Zásadě a domluvené kuchaře na obědy.

Začali jsme, jak už bylo zmíněno v neděli v 09.00 hodin ráno srazem u sokolovny. Ten den se nás tam sešlo osm. Markéta Brožová, Mahulka a Madla Benešovské, Vítek Chlumecký, Béďa a Tadeáš Hlavovi, já a moje žena Jiřina Dušková. Abychom předešli případným problémům, byly pro ty, kterých se to týkalo, připravené covid testy. Po vyhodnocení testů jsme v hlavním sále postavili tatami a sešli se zde, abychom zahájili tento týdenní tábor. Během dopoledne proběhl první z tréninků. Tento byl věnovaný karate. Ve dvanáct hodin jsme se přesunuli do místnosti vedle malého sálku, kde jsme měli připravený oběd. Po obědě byly připraveny deskové hry. Během odpoledního tréninku jsme cvičili základy z umění Hanbo jutsu s holí Hanbo. Tak rychle uběhl první den našeho tábora.

V pondělí naše řady rozšířili další dva naši členové, Klára Dušková a Tomáš Červenka. Dopoledne proběhl další z tréninků karate. Studenti se postupně učili novou katu každý úměrně svému výkonu. Po obědě jsme měli naplánovaný první z našich výletů. Odjeli jsme auty do Liberce a zde vystoupali po nespočtu schodů do věže v Lidových Sadech. Odměnou byl překrásný rozhled po krajině. Následně jsme si šli prohlédnout zvířata v zoologické zahradě, kde jsme si společně dali zmrzlinu. Po příjezdu do Zásady už u sokolovny čekali rodiče a další den skončil.

V úterý dopoledne proběhl další z tréninků karate. Během volného času mezi tréninkem a obědem se každý věnoval tomu, co ho zajímalo. Většina hrála ping pong, Markéta s Klárou se učili hrát na piano. Po obědě jsme se přesunuli opět auty do Jablonce nad Nisou. Tady byla naplánovaná procházka po městě okolo zde rozmístěných plastik. Procházka začínala návštěvou muzea hraček U Zeleného stromu, kde si každý mohl vyzkoušet svoji šikovnost při práci s hlavolamy a skládačkami. Procházku městem jsme zakončili na Horním náměstí jak jinak než ochutnávkou zmrzliny. Při zpáteční cestě jsme se ještě zastavili na Horním Tanvaldě a vyšlápli, na nedávno otevřenou novou vyhlídku Špička. Po návratu do Zásady jsme si společně na hřišti za sokolovnou zahráli hru Wikingské šachy. Jedná se o kolektivní hru, při které má každé družstvo na své straně rozestavěných pět hranolů a druhému družstvu se pomocí dřevěných kolíků snaží ty jeho zasáhnout. Uprostřed této hrací plochy na vše dohlíží dřevěný král.

Středa začala opět absolvováním covid testů. Tento den se od ostatních lišil. Dopoledne jsme měli místo tréninku domluvenou exkurzi v úpravně vody u vodní nádrže Souš. Po přesunu do Desné pod vodní dílo se nás už ujala jedna ze zaměstnankyň a provedla nás celou úpravnou a vysvětlila nám, jakých způsobem se čistí voda, která nám potom teče v kohoutku. Po zajímavém vyprávění jsme odjeli zpět do zásady, kde už na nás čekal oběd. Po obědě jsme si dali odvetu na hřišti za sokolovnou a změřili síly ve hře Wikingské šachy. Následoval další trénink. Svítilo sluníčko a tak jsme cvičili na hřišti a procvičovali techniky s holí z umění Hanbo Jutsu. V závěru dne jsme si ještě zahráli další ze společenských deskových her.

Ve čtvrtek jsme během dopoledního tréninku procvičovali techniky sebeobrany z umění Ji - jutsu. Následoval volný čas, který opět každý strávil podle svého uvážení. Po obědě jsme odjeli do Horního Polubného, kde už na nás čekal průvodce pan Jiří Dušek a ten nás provedl po části pohraničního opevnění na úseku CH – 2 Polubný. Součástí odpoledne byla i prohlídka jeho muzea – vybavené pohraniční pevnůstky pod Štěpánkou, kde si mohli všichni prohlédnout, co bylo připravené na hranicích na obranu republiky před uzavřením Mnichovské dohody. Na tomto výletě jsme se trochu zdrželi a tak jsme dávali rodičům vědět, že přijedeme později, aby neměli strach.

Během pátečního dopoledne proběhl další z tréninků karate. Po jeho skončení jsme uklidili sál v sokolovně. Naše cvičení tady končilo. Po obědě jsme se přesunuli na hřiště za sokolovnu, kde program pokračoval. Nejprve jsme měřili síly při hře Wikingské šachy. Následovala volná zábava a příprava ohniště. Na odpoledne bylo připravené opékání buřtů. Markéta přivezla kytaru a tak nám zahrála a my jsme si mohli společně zazpívat. Táborákem se naše týdenní působení v Zásadě uzavřelo. Děti čeká ještě více než polovina letních prázdnin a my se sejdeme opět v září v tělocvičně.

- MD -